İz Metal Market - İZMİR Hoşgeldiniz...

Bize Ulaşın

532 676 2045

Çalışma Saatleri

9:00 - 18:00

E-posta Adresimiz

info@izmetalmarket.com

Soğuk ve Sıcak Haddeleme Nedir?

Soğuk ve Sıcak Haddeleme Nedir?

Soğuk ve Sıcak Haddeleme Nedir?

Soğuk ve Sıcak Haddeleme Nedir?

 

Soğuk ve sıcak haddeleme sac, profil gibi ürünlerin yapımında sıkça başvurulan iki uygulamadır. Haddeleme yöntemlerini bu şekilde sınıflandırmamızın sebebi malzemelerin sahip olduğu kristalleşme derecesidir.

Bir metalin 1 saatlik süreçte ulaştığı kristalleşme derecesi, ‘yeniden kristalleşme sıcaklığı’ diye adlandırılır. Bu sıcaklık genelde Metalin ergime derecesine yakın olur. (Yarısından biraz daha fazla ve çoğunlukla 1700 ° F’nin üzerinde.)

Sıcak haddeleme yöntemi, yeniden kristalleşme sıcaklığı üzerinde gerçekleşir. Soğuk haddeleme de tam tersi bunun daha altında bir sıcaklık derecesiyle uygulanır.

Sıcak Haddeleme Nedir?

Metal bloklar, silindirlerin aralarından geçirileceği zaman ilk olarak biraz ısıtılır. Bundan dolayı söz konusu uygulama ‘sıcak haddeleme’ adını alır. Isıtmaya, metal yeniden kristalleşme sıcaklık derecesine ulaşıncaya kadar devam edilir.

Böyle yapmak metalin daha kolay şekil almasına imkân tanır. Çelikler evvelâ sıcak haddeleme işlemine maruz bırakılır. Gerek görülmesi hâlinde soğuk haddelemeye tâbî tutulmaları mümkündür.

Sıcak haddeleme esnasında soğuk merdaneler kullanılır. Ancak şekil verilecek malzeme sıcaktır. Soğuk haddelemede bunun aksine; şekillendirilecek malzeme soğuk iken, merdaneler sıcaktır.

Soğuk Haddeleme Nedir?

Yeniden kristalleşme derecesinden düşük sıcaklıkta gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bilhassa 2 mm’den küçük saclar bu teknik vasıtasıyla üretilir.

Malzemeleri istenen kalınlığa ulaştırabilmek için karşılıklı silindirlerden geçirmek gerekir. İşlemden önce metal bloğunu ısıtmaya gerek yoktur. Böylece ısıtma maliyeti ortadan kaldırılmış ve metal sünekliği korunmuş olur. İşlem sıcaklığı yüksek değildir, bu nedenle pekleşme oluşur.

Metalin sertliği ve akma mukavemeti artış gösterir. Öte yandan soğuk haddeleme oksidasyona yol açmaz. Yüzey toleransının istenen düzeye getirilmesini sağlar ve bu sayede yüksek kaliteli mamul elde edilir.

Bu haddeleme yönteminin diğer bir özelliği ise şekillendirme hızının ve oranının daha az olmasıdır. Ancak yüzey özellikleri söz konusu olduğunda en avantajlı yöntem soğuk haddelemedir.

Aşağıdaki ürünlerin imâlâtında bu yöntemden faydalanılır:

  • Küçük kesitli malzemeler,
  • Teller,
  • Alüminyum folyolar,
  • İnce çubuklar,
  • Sac çeşitleri,
  • Dikişsiz borular,
  • Kaynaksız halkalar.

Soğuk ve sıcak haddeleme yöntemlerini etkin şekilde kullanan firmamız, bu uygulamalar vasıtasıyla istenen özellikler doğrultusunda modern ürünler ortaya koyar. İz Metal Market ayrıcalığını çalışmalarınıza yansıtmak istiyorsanız tercihinizi firmamızdan yana kullanabilirsiniz.

Yorumlar ( 0 )

Hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Son teknoloji ışığında, taleplere ve beklentilere uygun, titiz ve özenli işçiliğin doğru adresi olan firmamız, isteklerinizi en doğru şekilde karşılamaya hazırdır.

Telefon

532 676 2045

Eposta

info@izmetalmarket.com